چهارشنبه ٠٢ آبان ١٣٩٧ -
صفحه اصلی
تماس با ما
sitemap
»
سایت رهبری
سایت ریاست جمهوری
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
وب دا
ایران مردم
دولت
وزارت بهداشت
 بازدید این صفحه : 716587
 بازدید امروز : 130
 کل بازدید : 7688061
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.2345


  چاپ        ارسال به دوست

بیماری های خاص از زبان دکتر میرزابیگی معاون درمان

امروزه با توجه به گذر اپیدمیولوژیک بیماریها از بیماریهای واگیردار به بیماریهای غیر واگیردار ما شاهد مشکلات ناشی از بیماریهای غیر واگیردار بطوریکه بیماریهای غیرواگیردار باعث شایعترین علل مورتالیتی (مرگ و میر) و موربیدیتی (زمین گیر) شدن جوامع شده است بنابراین نیاز به توجه خاصی دارد در زمینه بیماریهای غیر واگیر یک دسته بیماریهای خاص وجود دارد که با توجه به مشکلات روحی و جسمی و معنوی نیاز به توجه خاص هم دارد و از طرفی علاوه بر ایجاد مشکلات برای خود بیمار و خانواده و جامعه را نیز درگیر می نماید که همچنین مشکلات فوق از نظر هزینه بری نیز ارقام بالایی که جهت مداوا و درمان داروی توان بخش بیماران می شود را شامل می شود تامین سلامت و بهزیستی کشورها اثرات واقعأ خاص خود را دارد و کنترل و درمان این بیماریها نیاز به همدستی، هم اندیشی و مساعدت اقشار مختلف جوامع درتمام سطوح را دارد این بیماران نیاز به ترحم ندارند بلکه نیاز است که جامعه بیشتر به فکر انها باشد. در حال حاضر شایعترین بیماریهایی که در گروه خاص می باشند به شرح ذیل می باشد.
1- بیماران تالاسمی
این دسته از بیماران انواع متعددی دارند ولی آنچه که بیشتر نیاز به توجه و درمان دارد پیشگیری و درمان بیماران با تاتالاسمی ماژور میباشد که این بیماران در همان اوایل تولد و در ماههای اول زندگی نیاز به تزریق مداوم حداقل ماهیانه خون دارند و همچنین در ادامه درمان نیاز به درمانهای آهن دارند که در مواردی نیاز به تزریق به وسیله پمپ که در هر هفته 5 شب دارند و هر شب چندین ساعت استفاده می کنند البته خوشبختانه اخیرأ در این جهت داروهای خوراکی آهن دار نیز به بازار آمده است و جهت بیماران استفاده می شود با درمان به موقع و مداوم سطح زندگی قابل قبولی برای آنها فراهم شده است تمام هزینه های بیمار جهت بیمار رایگان می باشد. در ضمن آزمایشات، ویزیت و خدمات تخصصی و .......... اعم از MRI از قلب جهت وضعیت رسوب آهن ، رادیوگرافی و سونوگرافی های در ارتباط با بیماری رایگان می باشد و در حال حاضر تعداد تحت پوشش دانشگاه 25 مورد تالاسمی تحت درمان می باشد.
2- بیماران اختلال انعقادی هموفیلی:
این گروه نیز یک دسته از بیماران خاص میباشد که با توجه به کمبود فاکتورهای انعقادی شامل انواع مختلف می باشند که در سر دسته آنها کمبود فاکتور 8 به نام هموفیلی A و کمبود فاکتور 9 به نام هموفیلی B شناخته می شود. کمبود سایر فاکتورهای 12 گانه نیز وجود دارد که در حال حاضر موارد کمبود فاکتور 7 - 9 و10 و اختلال انعقادی خون تحت پوشش معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی قرار دارد در مجموع در زمینه اختلال انعقادی تعداد 45 بیمار شناسایی و تحت درمان می باشد. این بیماران در صورت خونریزی به هر علت ( ضربه ، عمل جراحی ، کشیدن دندان به خونریزی خود بخود - خونریزیهای شدید زنان و مامایی - تصادفات) لازم است مراجعه نموده و فاکتور مربوطه را دریافت نمایند که ایت خدمات به صورت شبانه روزی ارائه می شود در صورت نیاز به عمل جراحی و دندانپزشکی قبل از هر اقدام سطح فاکتور بیمار به سطح مطلوب رسانده میشود در ارتباط با این بیماران نیز خدمات ویزیت های تخصصی مختلف اعم از متخصصین خون ، گوارش ، عفونی ، توانبخشی ، ارتوپدی ، زنان ، روانپزشک و دندانپزشکی نیاز می باشد که در صورت لزوم انجام می شودو برای بیماران رایگان میباشد.
3- دیالیز:
دسته سوم از بیماریهای خاص بیماران دالیزی می باشند که امروز متأسفانه تعداد آنها رو به افزایش می باشد کلیه بیمارانی که دچار نارسایی مزمن کلیه به هر دلیل که بشوند نیاز به دیالیز دارند که این بیماران بین دو تا سه نوبت 4 ساعته در هفته دیالیز می شوند. علل نارسایی کلیه متعدد می باشد ولی سر دسته آن علل بیماران ازدیاد فشار خون 0 دیابت و اختلالات انسدادی در مسیر کلیه و مجاری ادراری می باشند جهت این بیماران هزینه های این بیماری رایگان میباشد و توسط بیمارستان و دانشگاه و سازمانهای بیمه گر پرداخت می گردد که این هزینه ها شامل نیروهای انسانی تخصصی و آموزش دیده - تجهیزات و لوازم مصرف می باشد هزینه هر جلسه دیالیز در حال حاضر بیش از دو میلیون و پانصد هزار ریال می باشد. سایر خدمات بستری و آزمایشات و .... مورد نیاز در ارتباط با بیماری نیز به صورت رایگان انجام می شود ولی در تامین نیازهای عاطفی و انسانی مساعدت همراهان ، خانواده ها و جامعه را نیز می طلبد. در حال حاضر حدود 95 نفر دیالیز می شوند که از ان تعداد 52 مورد دیالیز بیمارستان حضرت علی ابن ابیطالب (ع)، 15 نفر دیالیز انار و 27 نفر دیالیز مرکز پزشکی خاص وابسته به بنیاد امور بیماریهای خاص کشور دیالیزانجام می شود.
4- MS:
دسته چهارم بیماریهای که اخیرأ رو به افزایش نیز می باشد که می تواند ناشی از تشخیص بهتر و به موقع توسط سیستم بهداشتی و درمانی کشور و به فکر بودن خود جامعه باشد MS مخفف بیماری Multiple - Sclerosis میباشد بیماری MS دستگاه سیستم عصبی و مغزی را درگیر نموه و متعاقب آن سایر سیستم های بدن را تحت تاثیر قرار بدهد در بیماری MS که هنوز علت اصلی آن نامشخص هست سیستم ایمنی بدن غلاف اعصاب را بیگانه تشخیص می دهد و باعث ایجاد ضایعه بصورت ابتدای در این بیماران میشود که بیشتر درگیری در مغز و نخاع میباشد و به دنبال آن می تواند با توجه به منطقه درگیری مشکلاتی را برای بیمار ایجاد نماید که خوشبختانه در حال حاضر با توجه به تشخیص به موقع و درمان به موقع به مقدار زیادی از مشکلات بیماران کاسته شده است. بیماری بیشتر در سنین 20 تا 40 سال به خصوص دختران و زنان را درگیر نموده که در حدود بیش از دو سوم موارد را شامل می شود. در حال حاضر در جهت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان (مناطق رفسنجان - نوقات - سرچشمه - انار و توابع )تعداد 271 نفر بیمار تشخیص داده شده است که بیماران تحت درمان میباشند و در حال حاضر در بخش بیماریهای خاص بیمارستان حضرت علی ابن ابیطالب (ع) یک روز در هفته توسط تمام متخصصین مغز و اعصاب دانشگاه ویزیت می شوند.هزینه درمان بیماران MS نیز در حال حاضر توسط دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان و سازمانهای بیمه گر پرداخت می شود و جهت راحتی کلیه بیماران با(بیمارستان حضرت علی ابن ابیطالب (ع) جهت بیماران در تمام زمینه ها و مشکلاتی که خود بیماریهای خاص اعم از MS- دیالیز- هموفیلی و تالاسمی ایجاد می کند قرارداد بسته شده و بیماران با معرفی نامه از بیماریهای خاص دانشگاه مستقر در بیمارستان حضرت علی ابن ابیطالب (ع) بدون پرداخت هزینه بستری و درمان می شوند.

 

 


١٧:٠٦ - شنبه ٩ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٧١٢٣    /    تعداد نمایش : ١٥٢٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: