يکشنبه ٠٣ تير ١٣٩٧ -
صفحه اصلی
تماس با ما
sitemap
»
سایت رهبری
سایت ریاست جمهوری
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
وب دا
ایران مردم
دولت
وزارت بهداشت
 بازدید این صفحه : 697454
 بازدید امروز : 125
 کل بازدید : 7101335
 بازدیدکنندگان آنلاين : 9
 زمان بازدید : 0.1563


  چاپ        ارسال به دوست

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خبر داد:

راه اندازی دانشگاه سالمندان در شهرستان رفسنجان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان از راه اندازی دانشگاه سالمندان در شهرستان رفسنجان تحت عنوان دانشگاه ویژه نسل سوم (University of Third Age) خبر داد.
دکتر احمد جمالی زاده در گفتگو با خبرنگار وب دا اظهار کرد: امروزه افزایش امید به زندگی وکاهش باروری کلی، موجب افزایش درصد سالمندان در کل جمعیت شده است لذا بر همین اساس جمعیت جهان به سرعت در حال پیر شدن می باشد.
وی افزود: رشد سريع در تعداد افراد سالمند در كشورها به اين معني است كه افراد بيشتري وارد دوره پيري خواهند شد، دوره ايي كه خطر بيماريهای غیر واگیر در آن بطور قابل توجهي بالا است. بنابراين پيرشدن جمعيت چالشهاي جديد و جدي براي بهداشت و درمان همه كشورها در بردارد.وی با بیان اینکه در ایران نیز افزایش امید به زندگی در پنج دهه اخیر سبب افزایش مداوم نسبت سالمندان شده است، یادآور شد: در سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1390 درصد سالمندان بالاتر از 60 سال به حدود 8.26 درصد در کل جمعیت کشور رسید و تخمین زده شده است این میزان تا سال 2050 میلادی به حدود 26 در صد کل جمعیت کشور افزایش می‌یابد.معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تصریح کرد: با افزایش تعداد سالمندان مساله بهداشت، سلامت و تامین آسایش و رفاه آنان در جامعه هر روز ابعاد تازه وگسترده ای پیدا می کند. بنابراين لازم است همه افراد به نحوي زندگي كنند كه در آينده سالمندان سالمي باشند و بتوانند در زمينه هاي اجتماعي و اقتصادي فعال باشند.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان خاطرنشان کرد: برای نیل به این اهداف مس‍ئولین و سازمان های مرتبط با سالمندان می بایست بیش از گذشته در راه برنامه‌ریزی برای سالمندان و تأمین نیازهای آنان جدیت به خرج داده و از حالا به فکر مقابله با بحران سالمندی سال های آینده باشند.
دکتر جمالی زاده در این زمینه ادامه داد: به منظور تامین مولفه های سالمندی موفق و سالم، برخی کشورها مانند فرانسه، انگلیس، استرالیا، چین، هندوستان و ...اقدام به تأسیس دانشگاهی تحت عنوان دانشگاه نسل سوم (U3A)، بعنوان مجموعه آموزشی جهت سالمندان نمودند.
دکتر افزود: هدف از تأسیس این دانشگاه این بود که سالمندان تشویق شوند تا در زمان بازنشستگی فعال وکارا باقی بمانند و یادگیری را در زندگی ادامه دهند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با بیان اینکه در ایران برای اولین بار در سال 1391 دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اقدام به راه اندازی دانشگاه نسل سوم نمود، افزود: با توجه به تجربه موفق برخی کشورها و همچنین دانشگاه زاهدان در این زمینه و با توجه به کم رنگ بودن نقش سالمندان در فعالیتهای اجتماعی، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان به همت گروه سلامت خانواده، با همکاری مرکز تحقیقات سالمندی و دانشکده های پرستاری و مامائی و بهداشت و تعدادی از اعضای هیئت علمی و با حمایت ریاست محترم دانشگاه تصمیم گرفت تا دانشگاه ویژه نسل سوم (سالمندان) را در شهرستان رفسنجان طراحی و اجرا نماید.
جمالی زاده خاطرنشان کرد: از این طریق می توان به این سرمایه های پنهان که در گذشته موجب تحول و پویایی در کشور بوده اند، ضمن برگرداندن عزت و احترام از دست رفته آنان، شرایط باز گشت به متن جامعه نیز فراهم و در جهت ارتقای آگاهی این عزیزان و به روز شدن آنان گام برداشته شود.معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان اضافه کرد: در این دانشگاه از کلیه افراد بالای 50 سال با حداقل مدرک دیپلم نام نویسی شده و در هر دوره که حدودا" 8 هفته طول می کشد تعداد 30 تا 35 نفر پذیرش شده و بر اساس واحدهای از پیش تعیین شده(تئوری و عملی) آموزش دیده و گواهی ارائه خواهد شد.


١٠:٢٣ - دوشنبه ٢١ فروردين ١٣٩٦    /    شماره : ٦١٥٩    /    تعداد نمایش : ١٥١٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: