يکشنبه ٠٣ تير ١٣٩٧ -
صفحه اصلی
تماس با ما
sitemap
»
سایت رهبری
سایت ریاست جمهوری
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
وب دا
ایران مردم
دولت
وزارت بهداشت
 بازدید این صفحه : 697482
 بازدید امروز : 166
 کل بازدید : 7101376
 بازدیدکنندگان آنلاين : 11
 زمان بازدید : 0.1875


  چاپ        ارسال به دوست

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان خبر داد:

آغاز طرح غربالگری بیماری‌های غیرواگیر در رفسنجان و انار

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان از آغاز طرح غربالگری بیماری‌های غیرواگیر در هفته سلامت در رفسنجان به نام برنامه خطرسنجی بیماریهای قلبی و عروقی خبر داد و گفت: کلیه افراد بالای 30 سال از بابت خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی بررسی می‌شوند و کارت‌های رنگی به آنها داده می شود و بر اساس آن به افراد اعلام می شود که احتمال اینکه در 10 سال آینده به بیماری قلبی مبتلا شوید چقدر است تا آن فرد اگر لازم به اصلاح رژیم غذایی باشد یا تحت درمان قرار گیرد.
به گزارش پایگاه خبری دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان (وب دا )، دکتر احمد جمالی زاده در نشست خبری هفته سلامت اظهار کرد: شعاری که امسال وزارت بهداشت برای هفته سلامت در نظر گرفته است «زندگی سالم، با نشاط و امید» است. وضعیت جمعیت کشور ما از نظر مشکلات روانی خوب نیست و 24 درصد افراد بالای 16 سال در کشور به نوعی از یک اختلال روانی رنج می‌برند. اگر مشکلات خفیف روانی به موقع شناسایی و درمان نشود، می‌تواند منجر به اختلالات شدیدتر شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد: شاخص نشاط و امید در کشور ما در بین کشورهای دنیا 115 است که مطلوب نیست و این شاخص تا حدود زیادی از عامل رفاه اجتماعی ، ناشی می‌شود.
دکتر جمالی زاده افزود: رفاه اجتماعی هم تا حدودی متاثر از وضعیت بهداشت و درمان یک کشور است و برای همین بود که یکی از سیاست‌های دولت در حوزه بهداشت و درمان طرح تحول نظام سلامت بود که موفقیت بزرگی حاصل کرد.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان ادامه داد: اگر در حوزه بهداشت و درمان دسترسی آحاد مردم به خدمات بیشتر و آسان‌تر و ارزانتر و می تواند در جهت نشاط اجتماعی و امید در جامعه نقش اساسی داشته باشد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت از اوایل سال 94 در حوزه بهاشت، بیان کرد: طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت شامل 15 برنامه ملی و 10 پروژه پشتیبان می باشد ، ارتقای خدمات بهداشتی در شهر یکی از این برنامه هاست که در شهر رفسنجان این طرح به خوبی اجرایی شده است.
دکتر جمالی زاده ادامه داد: قبلاً خدمات در روستاها تقریبا به صورت کامل و فعال ارائه می شده ولی در بحث خدمات شهری، خدمات غیرفعال بود که از طریق واگذاری به بخش خصوصی، برون سپاری و جذب یکسری نیرو در قالب «مراقب سلامت» آموزش های لازم به آنها ارائه و به کار گرفته شدند.
وی افزود: در سه سال گذشته 66 نفر نیرو در مراکز شهری در قالب این طرح جذب کرده‌ایم یعنی به ازای هر 2500 نفر جمعیت شهری یک نفر مراقب سلامت در مراکز خدمات جامع سلامت شهری کار می کنند.
وی با بیان اینکه برای تمام گروههای سنی بسته، خدمتی داریم ، یادآور شد: بسته خدمتی مدون شده و در قالب پرونده الکترونیک سلامت می باشد که در این خصوص نزدیک سیصد هزار نفر از اهالی رفسنجان و انار دارای پرونده الکترونیک سلامت شده‌اند که هرجای کشور مراجعه کنند اطلاعات آنها در دسترس و در سامانه یکپارچه کشوری ثبت است.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان بیان کرد: قبلاً روان شناس در مراکز درمانی شهری نداشتیم که برای اولین بار تعدادی کارشناس روان شناس بالینی و کارشناس تغذیه جذب کردیم و در کلیه مراکز شهری مستقر کردیم.
جمالی زاده از تجهیز کلیه مراکز بهداشتی درمانی و خانه های بهداشت رفسنجان به اینترنت و اینترانت خبر داد و گفت: به صورت آنلاین اطلاعات افراد و مراقبتهایی که از آنها انجام می شود را وارد سامانه کشوری می کنیم.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان با اشاره به اینکه ارتقای خدمات روستایی بخش دیگری از طرح تحول نظام سلامت است، تصریح کرد: سرانه‌ای که برای روستاهای کشور درنظر گرفته شده بود در این طرح بالغ بر چهار برابر شد و خرید مکمل‌های دارویی و ارائه رایگان به مردم از جمله خدمات این طرح است.
جمالی زاده با اشاره به بهبود استاندارد مراکز بهداشتی درمانی و خانه های بهداشت، عنوان کرد: در سه سال گذشته بالغ بر 35 میلیارد ریال هزینه تعمیرات مراکز بهداشتی درمانی و خانه های بهداشت شده است و بالغ بر 100 میلیارد ریال هزینه خرید تجهیزات پزشکی و غیرپزشکیدر این حوزه شده است.
وی ساخت 7 خانه بهداشت و 11 مرکز بهداشت جدید را از دیگر اقدامات برشمرد و اظهار کرد: در اواخر سال گذشته تفاهم نامه ای را بین ریاست دانشگاه، وزیر بهداشت و استاندار محترم و سازمان مدیریت در خصوص تکمیل پروژه های بهداشتی که بالغ بر 6 هزار مترمربع در این تفاهم نامه امضا شده و کار ساخت این پروژ ه ها شروع شده است و مبلغ تفاهم نامه بالغ بر 9 میلیارد تومان می باشد که درصدی را وزارت بهداشت، درصدی را استانداری و درصدی را از محل کمکهای خیرین جذب می کنیم و سعی می شود این پروژه ها در سال جاری به بهره برداری برسند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان با اشاره به ارائه خدمات دندانپزشکی در کلیه مراکز بهداشتی‌درمانی روستایی و مجتمع دندانپزشکی شهری با تعرفه دولتی و پوشش بیمه، یادآور کرد: طرح خدمات دندانپزشکی در کلیه مهدکودک‌ها و دبستان‌ها اجرا می‌شود و هر کودک در سال دوبار فلورایدتراپی می‌شود که نقش بسیار موثری در پیشگیری از پوسیدگی خواهد داشت و این طرح تا پنج‌سال ادامه دارد.
دکتر جمالی زاده عنوان کرد: حدود 40 درصد مرگ و میرها به بیماری‌های غیرواگیر قلبی وعروقی مربوط می‌شود که بتوانیم درصدی از این افراد را شناسایی کرده و جلوی بروز و یا عوامل ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی را بگیریم کار مهم و اساسی انجام داده ایم.
وی از ایجاد سامانه یکپارچه بهداشت محیط در کشور یاد کرد و بیان داشت: در شهرستان رفسنجان به ازای هر 300 مرکز توزیع مواد غذایی یک بازرس داریم که بالطبع پاسخگو نیست و تمامی بازرسی‌ها از مراکز تهیه و توزیع موادغذایی در این سامانه کشوری به ثبت می‌رسد.
دکتر جمالی‌زاده اظهار کرد: وضعیت شهرستان رفسنجان در بسیاری از شاخص‌های سلامت مطلوب بوده و جزو دانشگاههای برتر کشور قرار دارد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان در خصوص دستگاههای تصفیه آب رفسنجان تصریح کرد: میزان آرسنیک این دستگاهها به صورت مستمر از نظر میکروبی و شیمیایی مورد بررسی قرار می گیرد.


١٠:٤٥ - يکشنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٦    /    شماره : ٦٠٤٧    /    تعداد نمایش : ١٧٩٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: