يکشنبه ٠٣ تير ١٣٩٧ -
صفحه اصلی
تماس با ما
sitemap
»
سایت رهبری
سایت ریاست جمهوری
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
وب دا
ایران مردم
دولت
وزارت بهداشت
 بازدید این صفحه : 697463
 بازدید امروز : 143
 کل بازدید : 7101353
 بازدیدکنندگان آنلاين : 11
 زمان بازدید : 0.1406


  چاپ        ارسال به دوست

مسئول داوطلبین و مشارکتهای مردمی وزارت بهداشت:

۲۰۰ هزار نفر داوطلب با نظام سلامت همکاری می کنند

مسئول داوطلبین و مشارکتهای مردمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بالغ بر ۲۰۰ هزار نفر داوطلب سلامت با نظام سلامت همکاری می کنند.
میترا توحیدی در حاشیه سفر به رفسنجان در گفتگو با خبرنگار وب دا اظهار کرد: برنامه داوطلبان سلامت یکی از رویکردهای برنامه جلب مشارکت مردمی در ارتقای سلامت و برنامه های نظام سلامت است و از سال ۶۹ تاکنون این برنامه در وزارت بهداشت اجرا می شود.

وی افزود: بالغ بر ۲۰۰ هزار نفر داوطلب سلامت با نظام سلامت علی الخصوص در اجرای برنامه های طرح تحول در نظام سلامت و بحث ادغام بیماریهای غیرواگیر همکاری می کنند.

وی تصریح کرد: کاری که داوطلبان سلامت می خواهند انجام دهند بسیار به آن احتیاج است به دلیل اینکه این افراد نقش مهمی در فرهنگ سازی و تشویق خانوارها برای استفاده از خدمات و بسته های سلامت می توانند ایفا کنند از جمله در سرشماری خانوارها، تشکیل پرونده سلامت برای خانوارها، در بحث بیماریابی، آموزش و غربالگری بیماریهای واگیر تاکنون بسیار فعال بودند.

مسئول داوطلبین و مشارکتهای مردمی وزارت بهداشت تصریح کرد: اکنون نیز که بار بیماریها در کشور به سمت بیماریهای غیرواگیر تغییر کرده، ضرورت دارد که بیشتر بتوانیم از توانمندی و بستر وجود داوطلبان سلامت استفاده کنیم.

توحیدی ادامه داد: یکی از راهکارهایی که ما برای بحث فرهنگ سازی و آموزش مردم داریم استفاده از داوطلبان سلامت است و باید این افراد آموزش ببینند.

مسئول داوطلبین و مشارکتهای مردمی وزارت بهداشت از تدوین کتابهایی برای داوطلبین سلامت خبر داد و گفت: روش استفاده از این کتابها را برای مربیان تشریح می کنیم.

توحیدی با بیان اینکه داوطلبان سلامت نمایندگان مردم هستند، افزود: از هر محله کسانی که به انجام فعالیتهای اجتماعی علاقمند هستند و مقبولیت اجتماعی دارند و سواد خواندن و نوشتن را دارند به مراکز بهداشتی درمانی یا پایگاههای سلامت و در روستاها به خانه های بهداشت دعوت می کنیم و آنجا این افراد انتخاب می شوند تا بتوانند این همکاری را با ما داشته باشند.

وی بیان کرد: برای این افراد کلاسها و آموزشهایی به صورت رایگان برگزار می شود و تمام مفاهیم و آموزه ها و اولویتهای سلامت را از طریق مربیانی که آموزش دیده اند و کارشناسان در کلاسهای رایگان آموزش می دهیم و این افراد به مردم منتقل می کنند.

مسئول داوطلبین و مشارکتهای مردمی وزارت بهداشت درباره برگزاری کاره آموزشی در رفسنجان نیز اظهار داشت: کارگاهی که در رفسنجان برگزار کردیم برای تربیت مربیان داوطلب سلامت است. برای اینکه یک مدل آموزشی و طراحی آموزشی داشته باشیم این کارگاه را تشکیل دادیم.

وی عنوان کرد: در هر یک از مراکز و پایگاههای بهداشت، فردی را به عنوان مسئول داوطلبان سلامت داریم که این افراد داوطلبان را آموزش می دهند و ما در این کارگاه به این مربیان اصول آموزشی و ارتباطی را آموزش می دهیم.


١٣:٣١ - سه شنبه ١٠ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٥٩٢٧    /    تعداد نمایش : ١٩١٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: